Spouštěcí body

Odstranění Trigger pointů
spouštěcích bodů

Trigger pointy (spouštěcí body) jsou charakteristické změny lokálního svalového napětí, nadměrně dráždivá místa ve svalech – uzlíky, které způsobují bolest a omezení pohybu. Bolest se často manifestuje v tzv. zóně přenesené bolesti, charakteristické pro daný trigger point.

Technika ošetření trigger pointů vychází z vědeckých poznatků v oblasti myofasciálního systému. Zakladatelkou této techniky je americká lékařka Janet Travellová, která k poznání trigger pointů přispěla celoživotním dílem.

Jsou lidé, kteří pravidelně cvičí, chodí na masáže, protahují a přesto mají objektivní potíže nebo pociťují bolest v určité svalové partii Mnoho terapeutů ani lékařů trigger pointy neodhalí a nedokáží je ošetřit. Bolest a problémy tedy přetrvávají. Dokonce se časem mohou rozšířit, protože zkrácené svaly se od sebe navzájem trigger pointy „nakazí“. Trigger pointy může být postižen v podstatě kterýkoliv sval v těle.

Ošetřením trigger pointů dojde k uvolnění napětí v celém svalu a následně ve svalovém řetězci. Obnoví se krevní oběh v postiženém místě a uvolní se tlak na nervová vlákna, který mohly trigger pointy vyvolávat. Často klient vnímá obnovu rozsahu pohybu, velké uvolnění napětí ve svalech a například i větší prokrvení končetiny nebo zvýšenou citlivost v prstech a podobně. Po ošetření trigger pointů je vhodné sval opakovaně a dlouhodobě protahovat, aby se zabránilo jejich opětovnému vzniku.

Nejčastější diagnózy, u kterých je možno využít terapii pomocí spoušťových bodů jsou: bolesti hlavy a krční páteře, tenisový loket, zablokovaná lopatka, syndrom bolestivého ramene, bolesti v oblasti bederní páteře a kyčelního kloubu, lupavá kyčel, skokanské koleno, zamrzlé rameno, blokády SI skloubení, a další potíže.


Vytvořeno Nikolasem Dieslem

Založeno na Bootstrapu, ikony z Font Awesome a Bootstrap Glyphicons, fonty z Google.

Nastavení